2017. augusztusi programjaink


2017. augusztusi programjaink PDF Nyomtatás E-mail

Augusztus hónapban emlékezünk Gárdonyi Géza, városunk szülötte születésére, az író Emlékházánál. A Péntek Esti Hangtárlat-sorozatban tangó-est, csángó mesék, itáliai reneszánsz muzsika, zongorahangverseny,  jazz-est is lesz, a hagyományőrző központba pedig kemencés kenyérünnepre hívjuk az érdeklődőket. A galériában természetfotókból és szobrokból installált kiállítást látogathatunk, és lesz autentikus cigány népzenei koncertünk is.

 

Gárdonyi Géza Könyvtár és Kulturális Központ

2017. augusztusi programjaink

2017. augusztus 4. Velencei-tavi Galéria (Agárd, Sigray u. 1.)

17.00h Állati jó képek, állati jó szobrok - Kontur András és Mészáros András kiállításának megnyitója

Városunkban élő természetfotós, Mészáros András képeiből és Kontur András szobrászművész alkotásaiból látható tárlat augusztus hónapban. A megnyitó vendégeit és a művészeket köszönti Tóth István, Gárdony város polgármestere. A kiállítást megnyitja: L. Simon László, országgyűlési képviselő.

18:00h  A tangó – szenvedély és harmónia. A Tango Harmony zenekar koncertje tangó táncosokkal a Péntek Esti Hangtárlat estjén

A zenekar Bartha Katalin kezdeményezésére alakult 1998-ban. Az együttest magával ragadta a Piazzolla műveiből áramló lüktetés, rögtön beleszeretett ebbe a zenébe és Eero Kesti finn zeneszerző segítségével elkezdte a saját együttesre hangszerelt repertoár kialakítását. Azóta folyamatosan bővülő repertoárral szerepel önálló koncerteken és táncos előadásokon egyaránt. Tagok: Alejandro Szabo (arg) – bandoneon, Bartha Katalin (hun) – hegedű, művészeti vezető, Bartha Péter - bandoneon, Lázár György (hun) – zongora, Nagy Ottó – gordonka, Piukovics Gábor – nagybőgő. Közreműködők: Babicsek Bernát – harmonika, Szőllősi András - nagybőgő, ének

 A zenekar megalakulása óta együttműködik Budai László tangó világbajnokkal és az Argentintangó Táncszínházzal, Kulik Johannával, Bánhidi Petrával és Bartulovic Josippal, valamint Szőlőssi Andrással és Götz Andreával.

Az agárdi esten a művészek bemutatják a tangó különböző stílusait, műfajait zenében, táncban, a hagyományos tangótól Piazzolláig és a modern tangóig. Belépőjegy: 1200.- Ft/fő, diák-nyugdíjas: 800.- Ft/fő

2017. augusztus 5. Gárdonyi Géza születésnapja

10.00 h Ünnepség és koszorúzás a Gárdonyi Géza Emlékháznál. Ünnepi beszédet mond: Keller Péter, az író dédunokája. Közreműködnek a Gárdonyi Géza Általános Iskola tanulói. (Koszorúzásra feliratkozás:  06 30 402 6811, Szalay Márta)

11.00 h Ünnepi szentmise az Anna kápolnában

13.00-17.00 h Az Egri Csillagok tábor zárórendezvénye (nyilvános)

Az Egri csillagok tábort a Gárdonyi Géza Általános Iskola pedagógusaival szerveztük az író születésnapja tiszteletére. A tábor augusztus 1-5 között délutánonként zajlik a Gárdonyi Géza Emlékházban. A gyerekek eljátszhatják a magyarok diadalát, most egy kicsit másképp! Színes programokkal várjuk a gyerekeket, ahol ők magul szőhetik a mesét, megismerhetik az Egri csillagok című regényben szereplők életét, szokásait! 

Készítenek saját egri várat katonákkal, korabeli ékszereket, lovacskát, hangszereket, és megelevenedik- saját maguk készítette játékokkal- a történelem!  A szombati nap témája:

Török Bálint szabadítása, zenés felvonulás, Cigánytábor

Mesefeldolgozás: részlet Egri csillagok című regényből, Török Bálint kiszabadításának története jelenet az Egri csillagok című regényből. A cigánytábor bemutatása, az akkori vándorcigányok élete. Kézműves: hangszerkészítés, töröksíp, csörgődob. Zenekultúra: a regényben szereplő hangszerek, zenék, énekek, cigányzene

17.00 Lásho Lecsó koncert a Velencei-tavi Galériában (ingyenes)

Az együttes nyolc éve alakult, autentikus cigány népzenét játszanak. Műsorukban magyarországi és erdélyi cigány népdalok, népdalfeldolgozások szerepelnek, magyar, lovári és beás nyelven. Céljuk a magyarországi cigány zenei kultúra értékeinek bemutatása, népszerűsítése. Ezzel szeretnének hozzájárulni a hazai cigányság kultúrájának jobb megismertetéséhez, egymás kölcsönös megbecsüléséhez. Az együttes tagjai: Az együttes tagjai: - Feinek Jessica – ének, kanál, - Mülhauser Martina – ének, gitár, - Parrag Dóra – ének, - Budai Kálmán – mandolin, ének, - Harmat Dávid – gitár, ének, szájbőgő, - Harmat József – kanna, kahon, ének, - Somogyi Barnabás – bőgő, - Szilágyi László - kanna

2017. augusztus 5. Városi Tízpróba Gárdony 2017. – 6. próba: úszáspróba

Nevezés: agárdi hajóállomás, 9.00-9.30, igazolványok leadása. új indulóknak kiváltása. Hajó indulása a rajthoz: 9.50 . Rajt: Cserepes sziget nyugati vége, táv: 750 m, szintidő nincs, a távot végig úszva kell megtenni. Cél: Napsugár (Pop)strand, itt történik a próba igazolása.

2017. augusztus 11. 18.00 h Ezt is Bokácsiában olvastam  itáliai reneszánsz zene és csángó népmesék a Tercina együttes és Kálid Artúr színművész előadásában (Jegyár: 1200.- Ft/fő, diák-nyugd.: 800. – Ft/fő)Helyszín: Velencei-tavi Galéria (Agárd, Sigray u. 1.)

A Tercina együttes előadásainak kb. 2/3 része zene, 1/3 része pedig irodalom.  Minden műsorukhoz képzőművészeti társításokat vetítenek.  Az együttes tagjai:  Kállay Katalin – reneszánsz és barokk furulyák, Vitárius Piroska – reneszánsz és barokk hegedű , Győri István – reneszánsz lant, vihuela, arciliuto, barokk gitár, romantikus gitár. Színművész: Kálid Artúr

EZT IS BOKÁCSIÁBAN OLVASTAM  est. Zene: Itáliai reneszánsz zene , Irodalom: Boccaccio novellái széki átírásban . Kép: reneszánsz rajzok, portrék. A meséket Győri Klára széki mesemondótól Nagy Olga gyűjtötte.

A műsorban Leonardo, Botticelli, Raffaello és más reneszánsz mesterek rajzait vetítjük.

„... mert mondanom sem kell, hogy a Boccaccio - novella széki tréfává változott Kali néni ajkán. Akkor kezdtem először elgondolkozni azon: hogyan lehetséges, hogy Kali néni teljesen székinek érezte a novellát, sőt az székivé is vált. És amikor kiderült, hogy bizony olvasta, mert én egyenesen kijelentettem: „Kali néni, ezt maga olvasta valahol”, akkor be is vallotta, hogy mind a száz „Boccacciót” olvasta. A bátyja lopta még az első világháború előtt tisztjétől, akinél puccer volt, s a családi ereklye Kali néni hozománya lett.” Nagy Olga

2017. augusztus 12. 19.00 h Legyen, ami van! – az Improvizációs Színház előadása a Dinnyési Hagyományőrző Központ színháztermében

Az előadás címe: Mesél az erdő – Mit üzennek gyökereink és hová repítenek szárnyaink?. A Legyen, ami van! Improvizációs Színházat 2015-ben alapították a fiatal művészek. Az előadásaik folyamán úgynevezett életjátékokat jelenítenek meg rögtönzések formájában. Céljuk nem csupán a szórakoztatás, hanem egyrészt a színház és a nézők közötti kapcsolat élővé tevése, másrészt a közönség olyan élményben részesítése, mely során katarzison, egyfajta megtisztuláson mennek keresztül. Továbbá az, hogy az új perspektívába helyezett élettörténetek lejátszása felismeréseket, megkönnyebbülést és jókedvet hozzanak a nézők számára. (ingyenes program, a hagyományőrző központban táborozó alkotótábor záró rendezvénye, melyre szeretettel hívják a lakosokat a városból).

2017. augusztus 18. 18.00 h Marco Bianchi, városunkban élő olasz zongoraművész koncertje a Velencei-tavi Galériában

Műsor:  Chopin – 3 keringő, Beethoven –op. 31 d-moll zongoraszonáta, No. 2, "Vihar" , Liszt Ferenc: Consolazione No.3, Liszt Ferenc: Velence és Nápoly, Liszt Ferenc: VI. Magyar rapszódia

Jegyár: 1.200,- Ft, diák-nyugdíjas: 800,- Ft.

2017. augusztus 19. Országos Dutra Találkozó a Dinnyési Templomkert és Hagyományőrző Központban

A hagyományos találkozón régi, magyar gyártású traktorok találkoznak a régi gépek szerelmeseivel. A programot Südi János szervezi.

2017. augusztus 20. Államalapító Szent István király ünnepe Agárdon

10.30. Zászlófelvonás az Országzászlónál

11.00 Ünnepi szentmise Agárdon, a rk. templomban

12.00 Ünnepi beszéd, kenyérszentelés, a város bora díjak átadása a templom előtti téren

2017. augusztus 20. 15.00-19.00 h Kemencés Kenyérünnep a Dinnyési Templomkert és Hagyományőrző Központban

15.00 h a Branko néptánccsoport (Nis) Szerbiából

15.30 h a Bandiera zászlóforgató csoport bemutatója

16.00 h az Aranypáva nagydíjas Iglice népdalkör dalcsokra

16.30 h Mezőségi tánckavalkád

17.00 h GÓLYALÁBAS LOVAGI VIADAL - VÁSÁRI HÖKKENTÉS

Az előadás során a gólyalábas lovagok megküzdenek a királylány kegyeiért, aki rendszerint a közönség soraiban találtatik meg. Az előadás előtt a téb-láb járókelők igényes szórakoztatása és teregetése végett látványos gólyalábas, élőzenés, a kikiáltó szavaival ékesített utcai felvonulást tartunk, amolyan VÁSÁRI HÖKKENTÉS történik, ami egy látványos gólyalábas utcai zenés, mutatványos felvonulást + interaktív vásári komédiázást jelent, mindez gólyalábas lovagokkal, hatalmas zászlókkal, élőzenés kísérettel, kikiáltóval. Előadják a Hórigorgas Mulattatók

18.00 h Ó Szent István… a Servet zenekar (Csángóföld) népzenei műsora, táncház

A kerti kemencénél: perechajtogatás, kenyérsütés, kenyérdagasztás a kemencebarátokkal. A város bora – kóstoló és vásár. Nosztalgia vásári fotózás a Tulipiros Játékműhellyel a múzeumi szobában Tulipiros Kézműveskedés.

2017. augusztus 25. 18.00 h Kiss G László és a G-base jazz-crossover koncert a Velencei-tavi Galériában

(Dorogi Ákos-zongora, Mohai Szabolcs-dob, Kiss G László-basszusgitárok. vendég-fellépők:Vízer Dániel-ének, didgeridoo, Kiss Márton-basszusgitár)

Cool.latin,jazzrock és world music.A G-base kísérletet tesz ezen jazz-stílusok összeolvasztására .A koncert változatos programjában hallhatunk áthangszerelt és átértelmezett Miles Davis, Weather Report, Stanley Clarke-interpretációkat és a G-base saját zenéjét ami a basszusgitáros, alapító Kiss G László 2011-ben megjelent szerzői lemezének ötleteire épül.

(Jegyár: 1200.- Ft/fő, diák-nyugd.: 800. – Ft/fő)

2017. augusztus 26. 17.00 h A Velencei-tó körül élő, Erdélyből elszármazottak, erdélyi kötődésűek III. találkozója a Dinnyési Hagyományőrző Központban

 


A honlap a TÁMOP - 3.2.4/08/01 "Tudásdepó-Expressz" A könyvtári hálózat nem formális és informális szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében című pályázat támogatásával készült.

támoplogo