A vizes sportok múltja a Velencei-tavon a háború előtti időkre nyúlik vissza. A vitorlázás volt az első, amelyet a húszas évek végétől szélesebb körben, versenyszerűen űztek a tavon. Az evezős sportok közül a kajak jelenlétéről tudunk ebben a korszakban. A II. világháború után az egyesületi vízisport az ötvenes években indult meg ismét. Ebben az időben jött létre a Velencei-tó fejlesztésének koordinálására a Velencei-tavi Intéző Bizottság (VIB). Kezdeményezésére 1962 januárjában megalakították a Fejér Megyei Vitorlás Szövetséget, amely később Velencei-tavi Vitorlás Szövetség néven működött, s 1970-től Velencei-tavi Vízisport Szövetséggé (VVSZ) alakulva működik a mai napig. Ez a szervezet fogta össze és ösztönözte a helyi vízisportok ügyét. Az agárdi telepen sorra jelentek meg a vitorlás
egyesületek: a Videoton, a KÖFÉM és az Agárdi MEDOSZ. Majd 1971-ben megalakult a Velencei-tavi Vízisport Iskola (VVSI), vitorlás, kajak-kenu és evezős szakosztállyal. Az iskola ötven éven át a környékbeli gyerekek tömegszintű vízisport oktatásával, a tehetségesek élsportolóvá, versenyzővé nevelésével foglalkozott.
A hetvenes évekre az agárdi vízibázison az országban példa nélkül álló vízi sport „kombinát” épült ki, a VVSI-vel a középpontjában. A telepen 1974-re felépül a modern tornacsarnok, az evezős tanmedence és a sportszálló, 1978-ra a MEDOSZ-VVSI csónaktároló és klubház, 1979-re az északi parton a 2000 m-es evezőspálya. A nyolcvanas évekre nemzetközi vitorlásversenyek tartására is megfelelővé vált a tó: az első nagy, nemzetközi viadal a 420-as
hajóosztályban rendezett 1983-as vitorlás Európa-bajnokság volt, amit azóta több Európa- és világbajnokság követett. Versenyzőink mindhárom szakágban nemzetközi sikerekkel igazolták az itt folyó utánpótlás-nevelő munka eredményességét. Evezésben Ódor Lajos (VVSI) 1978-ban az Ifjúsági Barátság Verseny győztese lett, és kijutott a moszkvai olimpiára is, Kapócs Anikó (MEDOSZ) pedig két olimpián (1988, 1992) képviselte becsülettel a magyar színeket és a tavat. Kovács Zoltán, a KÖFÉM kajakosa 1985-ben megszerezte a tó első világbajnoki aranyát, a Vácról indult Fidel László (KÖFÉM) több országos bajnoki és világbajnoki cím után 1992-ben Barcelonában szerzett ezüstérmet. Fa Nándor és Gál József (KÖFÉM) 1985 és 1987 között körbehajózta a Földet az Agárdon épített Szent Jupát nevű vitorlással. A VVSI vitorlás iskolájában pedig olyan bajnokok kezdték sportpályafutásukat, mint a többszörös Kékszalag-győztes Litkey Farkas, vagy napjaink finn dingi világbajnoka, Berecz Zsombor. Rajtuk kívül rengetegen hoztak még fényes eredményeket az elmúlt évtizedekben az agárdi telephez kötődő közel kétezer sportoló, edző közül.
A vízisport iskola hosszú használatban megkopott agárdi épületei 2014-15-ben több mint
kétmilliárd forintos állami támogatással újultak meg, rekreációs sportcélokkal. A VVSI ekkor a Pro Rekreatione Közhasznú Nonprofit Kft. része lett, majd 2021 januárjától a nonprofit kft-t és agárdi létesítményeit a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vette át. Jelenleg a Pro Rekreatione-VVSI vitorlás szakága, és ideiglenesen a VVSI egykori evezős szakága működik Agárdon. A kajak-kenu és az evezés utánpótlásnevelés új szervezeti formában Velencén és Sukorón folytatódik.